„Ptal jsem se ráno ženy, jestli se to opravdu stalo.“ Rozhovor s Petrem Pavlem - Seznam Zprávy (2023)

Potkali jsme se dopoledne vsídle jeho dosavadního volebního štábu. Před sérií jeho televizních vystoupení ataké před plánovaným telefonátem sukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Nepřekvapivě klidný, koncentrovaný, sdoznívajícím kašlem ahrnkem horkého čaje dosedl Petr Pavel ke stolu připraven odpovídat. Pro začátek velká změna oproti posledním deseti letům sprezidentem Milošem Zemanem.

„Miloš Zeman bohužel přinesl do naší politiky hrubost, zákulisní tahy, nevraživost ataké dost velkou hodnotovou degradaci,“ říká během rozhovoru ajá přemýšlím, jak se jim asi po takové definici bude vpříštích dnech navazovat vzájemná komunikace týkající se předání úřadu. Na to má Petr Pavel ajeho tým ještě necelých šest týdnů času.

O čem se mluví vrozhovoru:

Petr Pavel vrozhovoru pro Seznam Zprávy

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

O zlepšování nálady ve společnosti. „Lidé uvidí změnu vkomunikaci prezidenta kobčanům, uvidí změnu vkomunikaci kmédiím, nakonec izměnu komunikace mezi politiky samotnými, orientaci na řešení skutečných problémů améně osočování aobviňování. Věřím, že to všechno lidé ucítí velmi rychle.“

O „klidu apořádku“. „Mnoho lidí si stěžovalo, že vřadě věcí je binec, že se nedoberou svých práv, nebo se jim nedostává sluchu, protože jim nikdo nechce naslouchat. Ztoho pak plyne, že jsou nespokojení.“

O strašení mobilizací. „Mobilizace ajakékoliv zatahování do války je nesmysl. Nic takového se určitě konat nebude.“

O proruských kruzích. „Určitě je tu část lidí, kteří jsou jednoznačně na straně Ruska, cítí se být mnohem více inspirováni prezidentem Putinem než kýmkoliv jiným, atěm asi nemá smysl se snažit vysvětlovat, že ta situace je jiná, protože ty výchozí pozice jsou naprosto odlišné.“

O strachu z„prezidenta Babiše“. „Když uvážím osobnostně, jak se choval Andrej Babiš jako boss, měl to vždycky vsobě, ajá si říkal: Pokud by byl prezidentem aněkdo zhnutí ANO, absolutně loajální kněmu, bude premiérem, tak to by se naše země opravdu mohla stát druhým aještě na vyšší úroveň postaveným Maďarskem.“

Ptal jsem se ženy, jestli se to opravdu stalo

Je neděle, den po vaší historické výhře– jste zvolen prezidentem snejvyšším počtem hlasů, 3,36milionu. První, co vás dneska ráno napadlo? „Jsem prezident - aco dál?“

Ptal jsem se ženy, jestli se to opravdu stalo. Probudili jsme se ajá jsem si říkal, že to včera byla obrovská vlna dojmů aemocí, že to člověk vstřebává pomalu. Zpětně to teprve dochází. Člověk si uvědomuje spoustu věcí, které ho včera apředevčírem ještě nenapadly, že tak změní jeho život. Ale ne že by mě to zaskočilo. Počítal jsem stím, že se tato varianta může stát. Věděl jsem do detailů, co to bude obnášet– ajsem na to připraven. Dnešní ráno tedy nebylo takové tvrdé probuzení do reality.

V jakém stavu po éře Miloše Zemana ipo té divoké intenzivní kampani Andreje Babiše přebíráte Českou republiku?

Obávám se, že dost rozjitřenou. Na jedné straně také plnou očekávání anadějí, na druhé straně možná někdy těžko naplnitelných. Což je celá citlivá atmosféra, protože naděje, očekávání čekají na naplnění. Ajestli někteří lidé budou mít méně trpělivosti vtom jejich očekávání změn, pak mohou poměrně rychle ve svém nadšení vychladnout. Doufám, že se to nestane aže budeme schopni kousek po kousku dávat na vědomí, že ta atmosféra se opravdu může rychle změnit. Aže icelková změna atmosféry může být začátkem, že se na věci začneme dívat pozitivněji než dosud. Aže vté atmosféře se některé věci budou dařit. Věřím tomu, že to jde. Udělám pro to vše, co bude vmých silách.

Včera jste řekl, že byste nechtěl, abychom prožívali blbou náladu, jak kdysi dávno označil stav ve společnosti Václav Havel. Že byste chtěl, abychom byli pohodovou zemí. Váš mandát je pětiletý. Kdy myslíte, že lidé začnou vnímat změnu reality ařeknou, že to je pohoda?

Samozřejmě, že to nebude ze dne na den. Právě už na té atmosféře, kdy lidé uvidí změnu vkomunikaci prezidenta kobčanům, kdy uvidí změnu vkomunikaci kmédiím, nakonec izměnu komunikace mezi politiky samotnými, orientace na řešení skutečných problémů améně osočování aobviňování. Věřím tomu, že toto všechno jsou věci, které lidé ucítí velmi rychle. Av okamžiku, kdy taková atmosféra nastane apřevládne atmosféra spíš hledání konstruktivních řešení acest, jak věci udělat, než jak je nedělat, tak to může uvolnit takový proud, který potom už do značné míry běží samospádem, protože vlidech to je avlastně jenom čekali kolikrát na impuls. Vté atmosféře, kterou jsme měli, tak se jim do toho ani nechtělo. Byli ztoho otrávení, demotivovaní. Atohle se dá změnit poměrně rychle. Asamozřejmě, změna celé země na zemi, která bude pohodová, která bude spíš pozitivně orientovaná, než negativně, to bude asi chtít delší dobu. Pět let není krátká doba, aby se to nedalo alespoň nastartovat adostat do takových kolejí, ve kterých to potom už pojede dál.

Nový prezident Petr Pavel: Život bod po bodu

28.1. 16:55

Vaše heslo vkampani bylo „Klid ařád“. Někdo se tomu vysmíval, nejenom Andrej Babiš, že to vlidech evokuje komunistický „klid na práci“, nebo unifikaci názorů, neprotestování. Jaký klid ařád máte na mysli?

(Video) Krvavý dvojí život jedinečného druhu sériového vraha

Já jsem to tak nikdy nevnímal. Bral jsem to tak, že tím slovem řád jsem spíš sledoval pravidla, která by měla platit vkaždé normální fungující společnosti akterá jsou respektovaná všemi stejně. Platí pro všechny. To je prostředí, ve kterém vzniká klid apohoda, protože lidé vědí, že se na svůj stát mohou spolehnout, protože funguje ipro ně. Anebyla to žádná reminiscence na normalizaci nebo jakoukoliv jinou dobu. Nebo dokonce nastavování nějakých vojenských pořádků. Ani to ne. Byla to reakce na to, co jsem slyšel od lidí nejčastěji, když jsem za ty poslední čtyři roky projížděl republiku. Mnoho lidí si stěžovalo, že vřadě věcí je binec, že to prostě nefunguje tak, jak by mělo, že se nedoberou svých práv, nebo že se jim nedostává sluchu, protože jim nikdo naslouchat nechce. Pak ztoho opravdu plyne, že jsou nespokojení, nechtějí chodit kvolbám, nechtějí se účastnit veřejného života. Což je samozřejmě škoda, takže tam je směřováno to heslo.

Voliči Andreje Babiše nezůstanou stranou

Podpořilo vás ve volbách 58procent voličů, vašeho protikandidáta 42procent. Rozdíl mezi vámi je veliký, milion hlasů. Nicméně itěch 42procent hlasů proti vám je nemalá část společnosti. Čím myslíte, že ji Andrej Babiš vsouboji svámi získal?

Určitě to nebude jenom tím, že by jim sliboval něco, co sám kolikrát nemůže ani splnit. Ale částečně asi ano. Rozumím tomu, že mnoho lidí, kteří žijí vlokalitách, kde kvalita života není dostačující, tak že se potom chytají každého stébla. Akdyž je tu někdo, kdo bez konkrétních údajů řekne, že se oně postará, že na rozdíl od vlády, která na ně kašle, on jim dá, co potřebují, tak se to určitě poslouchá hezky. Ale druhá věc je, jestli je schopen to nakonec splnit. Jsem přesvědčen, že prezident zase tolik možností, jak rychle změnit život lidí, kteří se cítí frustrovaní, nemá. Na druhou stranu má ale řadu nástrojů, jak otom začít mluvit svládou, ale is nimi. To je to, oco se budu snažit hned od prvních dní. Nevnímám voliče Andreje Babiše jako ty, kdo ztratili nebo prohráli volby, ale vnímám je jako lidi, kteří mají jiný názor, jiná očekávání, ale to neznamená, že zůstanou bokem. Jsem připraven hned, jakmile se na tom domluvíme, začít scestami po krajích, abych si skutečně ověřil to, jak opatření vlády dopadají na lidi, včem vidí mezery, zlepšení…

A chcete to dělat až po nástupu na Hrad 9.března, nebo už teď po zvolení?

Myslím, že to mohu začít dělat hned. Myslím, že tomu nic nebrání.

Vypravíte se tedy do nějaké lokality, která je ryze voličskou baštou Andreje Babiše?

Karlovarský kraj, tam by asi bylo dobré začít. Tam je situace asi nejhorší ze všech tří krajů, okterých se mluví, že mají největší problémy sadaptací. Není nic proti tomu, abych se tam dojel podívat as těmi lidmi otom mluvil. Nakonec to bude pokračování toho, co jsem dělal poslední čtyři roky, jenom to trochu zaměřím na konkrétnější věci.

Mobilizace azatahování do války je nesmysl

Říkal jste, že Andrej Babiš lidem nabízel de facto iluzi nebo vizi, jak se oně postará vtěžkých časech, ale připouštíte si, že velkou roli proti vám hrál strach zválky? Strach ztoho, že Andrej Babiš „nezavleče“, ale vy „zavlečete“? To byla slova zjeho kampaně. Lidé se báli mobilizace, vřetězových mailech se šířilo, že jakmile bude prezidentem zvolen generál, tak budou lidé odvedeni na frontu atak dál. Co vzkážete těmto lidem, kteří se nechali opravdu vystrašit?

To je právě druhá část komunikace snimi. Jedna je ta, že se budu zajímat oto, jak na ně vládní opatření dopadají akde vidí možnost pro zlepšení. Adruhá, demytizovat ty informace, které se knim dostávaly. Aby ode mě napřímo slyšeli, jaký je můj přístup ktomu, oco se budu snažit, jak vidím bezpečnostní situaci. Dát jim jasně najevo, že mobilizace, případně jakékoliv zatahování do války je nesmysl. Že nic takového se určitě konat nebude.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

V jaké míře nebo vjaké síle můžete to uklidnění dát? Už to bude rok, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu aválčí. Do jaké míry můžete ručit za to, že konflikt nebude eskalovat anic takového se konat nebude?

Nic není vabsolutních hodnotách asamozřejmě ani já nebudu říkat, že je nulová pravděpodobnost, že bychom se někdy stali součástí nějakého většího konfliktu. Dokud jsou síly ve světě rozloženy tak, jak jsou, tak skonflikty je potřeba počítat. Ale zároveň je potřeba lidem zdůrazňovat, že jsme nikdy vminulosti neměli větší bezpečnostní garance, než máme dnes. Že postavení České republiky vrámci NATO nám dává takové možnosti, jak se uchránit konfliktů, jaké vminulosti nebyly. Není důvod se obávat toho, že by se Česká republika mohla kdykoliv stát součástí konfliktu. My bychom naopak měli jako Česká republika zároveň přispívat ktomu, aby se konflikty, které jsou různě kolem nás, dál nerozšířily. Na tom můžeme mít svůj podíl. Av tomto konkrétním případě tím naším podílem je pomoc Ukrajině, tak aby Rusko nezískalo navrch. Ato je potřeba lidem vysvětlit, že máme-li se tady cítit bezpečně, tak cestou ktomu je pomoc Ukrajině.

Kořeny Petra Pavla: rázný otec vzeleném, matka s „buržoazním původem“

29.1. 12:15

Dnes odpoledne budete telefonovat sukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Co mu řeknete jako čerstvě zvolený prezident?

Zaprvé ho ujistím vtom, že na podpoře Ukrajiny ze strany České republiky se nebude nic měnit, naopak budu držet úplně stejnou linii jako držela vláda dosud, protože ji považuji za správnou. Pohovořím sním omožnosti navštívit vbrzké době Ukrajinu, abych mu to mohl říct iosobně.

Znamená to, že česká podpora Ukrajině by měla pokračovat, včetně dodávek zbraní atak dál?

Přesně tak. Navíc si myslím, že bude dobré mu iříct, že vidím jako jednu zhlavních možností, jak se posunout dál, dobrou přípravu summitu NATO vlétě tohoto roku, kde se Ukrajina bude určitě aspoň jedné části účastnit jako partnerský stát.

Tajemství sMacronem? Není důvod

O tom summitu jste mluvil několikrát vkampani, vždy, když jste glosoval tu takzvanou mírovou iniciativu Andreje Babiše, když „Macron měl volat Bidenovi“ atak dál. Nicméně, co čekáte od summitu NATO, na který odkazujete vy?

Summit určitě nebude vpozici, kdy by mohl zařídit mír, ale už jenom tím, že se tam členské státy apartnerské státy, které budou přizvány, shodnou na společném postupu, že se shodnou na možná ještě posílení některých bezpečnostních opatření na východě Aliance, shodnou se na některých formách podpory Ukrajiny, ale možná ina některých návrzích, jak pokračovat dál, tak to je velká síla. Přece jenom státy NATO představují padesát procent světového HDP, miliardu občanů této planety. Je to síla, která má velkou váhu. Akdyž se na něčem shodne, tak je to opravdu velká váha ve směru křešení nějakých problémů. Tady je třeba říct, bez toho, co říkal Andrej Babiš, se samozřejmě také neobejdeme. Ty oboustranné vztahy tam musí být, otom není pochyb, ale musí probíhat na té platformě, která je standardní akterá nakonec nějaké řešení umožňuje. Protože světoví lídři si sice mohou zavolat, mohou řadu věcí prodiskutovat spolu, ale nakonec si to stejně musí odpracovat diplomaté aúředníci pod nimi, aby se ty nápady daly realizovat.

Analýza výsledků: Jedna chyba odehnala Babišovi voliče

29.1. 5:00

(Video) HLAVNĚ TO NIKOMU NEŘÍKEJ | Bratři Sekielští | Celý Dokumentární Film | České Titulky

Andrej Babiš hodně vyzdvihoval své předvolební setkání vPaříži sfrancouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Dokonce řekl, že od něj slyšel věci, které nemůže říkat. Prezident Macron vám už včera blahopřál, budete se sním chtít také setkat apřípadně se dozvědět věci, „které se nedají říkat“? Případně jestli je řeknete.

Já si netroufám tvrdit, vjakém pořadí bude možné domlouvat návštěvy vostatních státech. Přece jenom státy, které jsou tak profilové, jako je třeba Francie, tak státní návštěvy domlouvají dlouhé měsíce dopředu, ajá jsem zatím ještě ani neviděl, jaký je plán zahraničních cest pana prezidenta, jestli je něco domluveno, jestli jsou nějaká pozvání, nebo nejsou. To bude předmětem další práce. Ale myslím si, že asi realističtější bude, že se dřív setkáme na summitu NATO než na dvoustranné návštěvě. Ale iv rámci summitů je čas pro dvoustranná jednání, takže itam je možné potom si domluvit řadu bilaterálních jednání nebo iv malé skupince. Jinak si vtuto chvíli nedokážu představit žádné jednání, které by mělo proběhnout na úrovni prezidentů mezi ČR aFrancií, co by mělo být vnějakém utajeném režimu. Témata, která jsou mezi Francií aČeskou republikou, jsou otevřená, není důvod onich mluvit jako outajovaných.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

+16

Podpora Ukrajiny adodávky zbraní by podle vás měly pokračovat tak, jak jsou nastaveny. Určitě si ale uvědomujete, že část společnosti tomu není nakloněna, část je dokonce proruská. Kde podle vás vede hranice mezi pro vás přijatelným rozdílným názorem na to, co se děje na Ukrajině, akde už jde podle vás okolaboraci snepřátelským režimem?

Tady je část lidí, kteří mají možná zkreslený názor nebo neúplné informace, aproto se mohou přiklánět ktomu, že ukončit vyzbrojování Ukrajiny může vést kukončení konfliktu. Tam možná bude stačit poskytnout jim více informací, aby viděli, že ta situace je trochu složitější. Pak tady bude určitě část lidí, kteří jsou jednoznačně na straně Ruska, cítí se být mnohem více inspirováni prezidentem Putinem než kýmkoliv jiným, atěm asi nemá smysl se snažit vysvětlovat, že ta situace je jiná, protože tam ty výchozí pozice jsou naprosto odlišné. Ale stím se musíme smířit, že vkaždé společnosti je část lidí, kteří mají jiný názor anebudou chtít najít shodu.

A jste připravený jít do takové jámy lvové? Podebatovat si sněkým, kdo možná vlivem dezinformací vidí válku úplně jinak?

Já si myslím, že ten, kdo to vidí úplně jinak, tak ani nebude chtít debatovat, protože nebude očem. Ten, kdo chce přemýšlet oargumentech, tam stím má smysl diskutovat.

Zeman sBabišem mě vlastně povolali zpátky do služby

Úřadu prezidenta se ujmete 9.března po inauguraci. Máte tedy ještě šest týdnů času. Čím je vyplníte? Už máte konkrétní povinnosti plynoucí ze zvolení?

Povinnosti zatím konkrétně ne, protože veškeré pravomoci jsou vrukou aktuálně sloužícího prezidenta. Na druhou stranu, že bych vtěch pěti šesti týdnech neměl co dělat, toho se opravdu nebojím. Budeme muset dát dohromady konkrétněji tým. Budeme se muset bavit ocelkovém složení kanceláře prezidenta. Nevím, jak vůbec proběhnou kontakty se současnou kanceláří, protože si to nedovedu představit, jak bude probíhat vzájemná informace oplánech, programu, projektech asložení kanceláře apřípadném předávání věcí.

(Video) The Story of Jade and Neeta: How to Turn Someone Into a Jehovah's Witness in 14 Steps

Překvapivý vhled do výsledků. Pavlovi pomohl dav od konkurence

29.1. 11:07

Budete iniciátorem těchto domluv? Nebo čekáte, že vám zavolají pánové Mynář nebo Nejedlý?

Jedna věc je na úrovni šéfů týmů, to asi ponechám stávající šéfce týmu, která se tomu bude ještě chvíli věnovat. Ale druhá věc je kontakt sprezidentem samotným. Tam si myslím, že asi nebude od věci, když tu iniciativu udělám já jako první. Prezident Zeman, zatím, co jsem měl možnost vidět jeho vyjádření, tak naznačil, že ktakovému jednání je připraven. Myslím, že by to bylo slušné, ale také abychom si nastavili parametry komunikace.

Co tedy plánujete?

Budeme chtít dát dohromady nejen způsob předání, protože předpokládám, že asi bychom chtěli audit fungování ahospodaření kanceláře. Měl bych dopředu obavy, že ne všechno tam je úplně vpořádku. Na prvním místě je dosud ještě nedořešená věc skartace utajovaných dokumentů vrozporu spravidly, což je docela zásadní anedokážu si představit, jak převzít spisovnu bez toho, aniž by byly tyto věci dořešeny. Budeme se také bavit oprogramu, protože program zahájím hned po inauguraci, aměli bychom mít jasno minimálně několik měsíců dopředu, jak to bude vypadat. Budeme také dávat dohromady jak ten pracovní tým, tak iporadní tým. Konzultace už kvěcem, které zazněly vkampani akteré by měly začít fungovat od prvního okamžiku. Té práce tam je hodně.

Když jsme spolu vedli rozhovor před třemi apůl lety, tak jste si tehdy pochvaloval, jak jste vlistopadu 2018, po čtyřiceti letech ve službě, svlékl vojenskou uniformu. Hovořil jste opocitu svobody, kdy si „člověk konečně sám určuje, co bude dělat, kdy to bude dělat, jak to bude dělat“, že jste to nikdy předtím neměl šanci zažít. Není vám líto, že ten pocit svobody jste zažíval jen čtyři roky?

Trochu je, samozřejmě, že jo. Ale vnímám to tak, že to moje rozhodnutí uzrávalo postupně. Když bych cítil, že na politické scéně jsou lidé, které bych sklidným svědomím volil azároveň bych věděl, že mají velkou šanci uspět, ani bych zřejmě do něčeho takového nešel. Protože bych měl důvěru vto, co čekám od hlavy státu, že má šanci se tam dostat. Ale když jsem viděl, že Miloš Zeman začal hovořit oAndreji Babišovi, když jsem viděl, jak se Andrej Babiš inspiruje uViktora Orbána, jakým způsobem přesvědčuje lidi otom, že on bude tou správnou hlavou státu, tak mě to do značné míry vyděsilo ařekl jsem si, že tohle bych opravdu nechtěl. Av podstatě jsem to bral tak trochu jako povolání zpět do služby. Řekl jsem si, když bude šance stím něco udělat, tak do té služby znovu půjdu. Když se mezitím vté době ukáže, že kterákoliv ztěch politických osobností, které do volby šly abyl bych schopen je volit, bude mít na to, aby vyhrála, tak to bude čestný souboj ajá se pak budu dál věnovat tomu, čemu jsem chtěl. Dopadlo to takhle, takže to beru tak, že jsem na dalších pět let připraven znovu naplno sloužit.

Pustím vám ukázku ztoho našeho starého rozhovoru. Podívejte se… (v rozhovoru včervnu 2019Petr Pavel mluvil otom, že prezidentem by být nechtěl, protože mu ktomu „chybí nátura“, aže jako bývalý voják je přímočařejší, takže by se vpolitickém prostředí dlouho pohybovat nedokázal.)

Smějete se. Takže: Chyběla vám tehdy „nátura“, „zkušenost zpolitického prostředí“ aříkal jste, že byste to „dlouho nedokázal“. Jak to vidíte teď? Jak dlouho to dokážete?

Opravdu je důležité to, jak moc aco vás ktomu motivuje. Vté době, kdy jsme otom mluvili, tak pravděpodobnost, že by Andrej Babiš měl reálnou šanci být naším příštím prezidentem, byla spíš vzdáleně teoretická. Iproto jsem se nijak ani nehrnul do toho, abych otom uvažoval. Mě opravdu vyděsil ten konec roku 2019, kdy jsem si uvědomil, amožná is tou zkušeností, když jsem do Maďarska jezdil jako předseda vojenského výboru NATO aviděl jsem, jak je všechno navázáno na Viktora Orbána. Když jsem jednal tehdy sprezidentem Arpádem abavili jsme se ověcech, které se týkaly čistě jeho pravomocí, aon mi řekl, že to musí zkonzultovat spremiérem Orbánem. Stejně tak to bylo uministrů. Stejně tak to bylo uvojáků. Když jsem se potom skolegy bavil, tak oni mi řekli: No unás to takhle je, všechno to řídí premiér. Já jsem si říkal, když uvážím osobnostně, jak se choval Andrej Babiš jako boss, měl to vždycky vsobě, aříkal jsem: No tak pokud by byl Andrej Babiš prezidentem, aněkdo zhnutí ANO, kdo mu bude stoprocentně loajální, bude premiérem, uvážím kontrasignované pravomoci, tak by opravdu naše země se mohla velice rychle stát druhým amožná na vyšší úroveň postaveným Maďarskem. To mě motivovalo ktomu, že jsem všechny ty výhrady, případně některé nedostatky, které jsem sám cítil, že jsem je potlačil ařekl si, že to nemůžu nechat jen tak.

Motorem pro vaše rozhodnutí byl tedy Andrej Babiš? Čistě Andrej Babiš?

Hlavně to, co reprezentuje, protože Andrej Babiš samozřejmě jako osobnost je asi hlavní tváří toho, ale právě ty jeho vazby na Viktora Orbána, jeho přístup kpolitice, jeho dosazování lidí do vlivových orgánů, aby měl všude svoje tykadla, to mě na tom strašilo.

Styl červených koberců odmítám

Nakolik je vaší nevýhodou, nebo naopak výhodou politická nezkušenost?

Já nemám zkušenost stou stranickou politikou, to je pravda. Na druhou stranu, mám zkušenost stou velkou, mezinárodní, která je určitě užitečná. Apokud jde otu vnitřní, tak já si myslím, že ten deficit dlouhodobé zkušenosti vzájemné interakce politických stran ajednotlivých aktérů vnitřní politiky se dá do určité míry kompenzovat otevřeností asnahou hledat řešení. Nakonec když jsem se pohyboval vtěch nejvyšších funkcích varmádě, tak jsem byl vkontaktu snašimi politiky mnohokrát, ato nejen při jednáních obou komor Parlamentu, ale ive vládě. Amyslím si, že zase tak úplně nezkušený jsem také nebyl, abych nevěděl, jak to mezi nimi funguje. Ale já si nemyslím, že by zrovna prezident musel být protřelý vnitřní politikou, protože naopak by ho to mohlo svádět ktomu, že bude hledat určitá zákulisní řešení aaby tahal za nitky, což dělali jak Václav Klaus, tak Miloš Zeman, protože právě tu dlouholetou zkušenost zté stranické politiky měli. Apokud má být prezident nezávislý anadstranický, tak je možná lepší, že tyto vazby nemá.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Dokázal byste jednou dvěma větami popsat své tři předchůdce? Václav Havel?

Václav Havel. Velice civilní, neformální, hodnotově orientovaný.

Václav Klaus?

(Video) 1. zasedání Zastupitelstva města Děčín v roce 2023

Naopak velice pragmaticky orientovaný, vždycky si ale zachovával úroveň astyl.

Miloš Zeman?

Bohužel přinesl do naší politiky hrubost, zákulisní tahy, nevraživost ataké dost velkou hodnotovou degradaci.

Je něco, včem byste na něj chtěl navázat?

Na Miloše Zemana? Do určité míry na ty jeho výjezdy do krajů, ikdyž spíše jenom zhlediska toho, že je dělal, ale ne na tu formu.

Takže ne jedenáct limuzín, vyklidit náměstí…

To mi na tom připadalo to děsivé. To, že tam jezdil, to, že slidmi mluvil, to bylo fajn, že měl možnost promluvit sobčany, vyslechnout jejich názory, ale na druhou stranu, pokud to bylo děláno stylem červených koberců, tak se ten smysl trochu vytrácel. Ten obsah je na tom důležitý, ne ta forma.

Symbolem éry Miloše Zemana byla inekomunikace, uzavření Hradu… Jak se vtomto změní Hrad ifungování kanceláře?

Já bych moc rád, aby se Hrad otevřel nejenom fyzicky, to znamená byly odstraněny bariéry na Hradě, ale aby byl Hrad otevřen iinformačně, tedy nejenom že bude fungovat na sítích, ale také bude fungovat pravidelně při tiskových brífincích, ale že se otevře iz hlediska konání různých kulturních akcí, seminářů, konferencí, tak aby to bylo místo, které žije aje skutečnou památkou národa.

Andrej Babiš, kterého jste porazil, zůstává poslancem ajako předseda hnutí ANO ireprezentantem nejsilnější opoziční síly vzemi. Jak sním budete komunikovat?

Už dopředu jsem dal najevo, že se nebudu bránit komunikaci sopozicí. Včera jsem iAndreji Babišovi odpovídal, že bude dobře, když navážeme na ten tón azpůsob komunikace, který byl vtěch posledních debatách. To znamená způsob, který nebude konfrontační. Ajá si myslím, že když bude dostatek snahy jim vyjít vstříc, aby mohli říct svoje názory, apotom je konfrontovat svládou, ne vtom, jestli tedy jsou opoziční, nebo neopoziční, ale jestli jsou správné avedou kcíli, tak to může přinést inový vítr komunikace mezi vládou aopozicí.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

+8

Videos

1. The Eye Of The Well
(Ministry Revealed)
2. Setkání s XIXOIO - Druhá šance - Richard Watzke
(XIXOIO_europe)
3. V ZAJETÍ ZLOČINU (1946) Drama, Film-Noir, Romance
(Cult Cinema Classics)
4. Petr Kulhánek rozhovor: Vědu jsme svázali předpisy a to se nám vymstí | Neurazitelny | Stůl pro tři
(Neurazitelny.cz)
5. Which Is TAKEN UP... In Like Manner
(Ministry Revealed)
6. Lesson 12 - Led by the Holy Spirit - The Pioneer School
(The Last Reformation)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Stevie Stamm

Last Updated: 03/11/2023

Views: 6661

Rating: 5 / 5 (80 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Stevie Stamm

Birthday: 1996-06-22

Address: Apt. 419 4200 Sipes Estate, East Delmerview, WY 05617

Phone: +342332224300

Job: Future Advertising Analyst

Hobby: Leather crafting, Puzzles, Leather crafting, scrapbook, Urban exploration, Cabaret, Skateboarding

Introduction: My name is Stevie Stamm, I am a colorful, sparkling, splendid, vast, open, hilarious, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.